מהי התמכרות וכיצד נזהה אותה

התמכרות (Addiction) הינה תלות עמוקה (פסיכולוגית ולעיתים גם פיזיולוגית) בחומר , אשר גורמת לפגיעה בתפקודו ובהתנהלותו של האדם . ההתמכרות מאופיינת בכך שהאדם חש דחף כפייתי להשיג את הדבר הממכר ולהשתמש בו, למרות פגיעתו הקשה באדם ובסביבתו.

התמכרות היא בעיה שמקיפה בדרך כלל תחומים רבים– היא עשוייה לפגוע בתפקודו הנורמטיבי של האדם, ביחסים בינאישיים, בתחומים הכלכליים, ויש לה כמובן גם השפעה משפחתית, חברתית ותרבותית נרחבת.

המכורים מרגישים שלא יוכלו להמשיך בלי לקבל עוד מהדבר אליו הם מכורים . לעתים קרובות כרוך הצורך הזה בכאבים פיזיים, כמו כאב ראש במקרה של מכור שלא קיבל את הקפה שלו בזמן, או כאבים של ממש במקרה של צורך נואש בחומר מסוכן
. אדם מכור מקדיש את רוב ימיו למושא ההתמכרות, או לנגזרותיו. , התמכרות גורמת לתלות פיזית, נפשית או שתיהם כך שהאדם חש שאינו יכול בלי הדבר אליו הוא מכור.
על פי רוב מתפתחת סבילות לחומר הממכר ונוצר צורך להגביר את הכמות בהם נעשה שימוש כדי להמשיך ו”ליהנות” מהשפעתו. המכור הופך להיות “שבוי” ואיננו יכול לחדול מלצרוך את החומר שאליו התמכר, בלי שיסבול מ”תסמונת נסיגה” ומצב של קריז (משבר), הנלווה לבעיות או הפרעות גופניות ונפשיות קשות

מחקרים מראים כי להתמכרות יש גורם גנטי. ישנם משפחות בהן הנטייה להתמכרות (אוכל, סמים, עבודה, קניות וכדומה) תהיה גבוהה יותר מאשר במשפחות אחרות. המצוקות המטלטלות האלו מביאות לשימוש בחומר הממכר כאמצעי התמודדות עמן, כדי לחוש את התחושה החיובית (הפחתת המצוקה של האדם והחרדה) הנגרמת כתוצאה מהשימוש בחומר הממכר. ישנם גורמים אישיותיים כמו: אנשים תלותיים התלויים באדם אחר שיעזור להם להתמודד וירגיעם, אנשים בעלי נטייה לדיכאון או חרדה ואנשים הסובלים מקושי בוויסות רגשות ומתקשים לשלוט במצבי הרוח שלהם, השימוש בחומר הממכר יהיה ממושך ויוביל לתהליך התמכרותי.

השארת תגובה